ספרים מוחרמים – פוסט אורח מאת דניה אנזנברג

רגיל

דניה אנזנברג מחברת הפוסט היא  ראש שתי תוכניות להכשרת מידענים-ספרנים, לימודי תעודה ולימודי תואר שני, מנהלת הספרייה במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין ומלמדת עידוד הקריאה. 

כמובן שקודם כל עולה בראש שריפת הספרים ע"י הנאצים במאי 1933. (אגב, יומנה של אנה פרנק שהוזכר גם הוא כספר שהוחרם, תורגם לחמישים שפות בערך. הוא הוחרם בכמה ממדינות ערב, בעיקר לבנון, כספר שהציג את היהודים באור אוהד מדי. ועוד קוריוז: המו"ל שלו הוצע לראשונה הספר יומנה של אנה פרנק דחה אותו בטיעון שהוא סנטימנטלי מדי ולא יימכר).

כתבי פרותגורס הועלו באש באתונה במאה החמישית לפני הספירה.

במאה השלישית לפני הספירה ניסה איזה קיסר סיני (שי—- ) לשרוף את כל ספרי ממלכתו.

Alice in Wonderland

בשנת 1931 החרימו הסינים במחוז יונאן גם את עליסה בארץ הפלאות מפני שהוא מעניק מעמד שווה לבעלי חיים ולבני אדם.

ליזיסטרטה של אריסטופנס הוחרם ביוון ע"י הנאצים, בשנת 1942. קליגולה ציוה לשרוף את כל הספרים של הומרוס ווירגיליוס.

הכנסייה הקתולית פרסמה בסוף המאה ה-16 את אינדקס הספרים האסורים. הרשימה נאספה במשך מאות שנים ובוטלה רק ב-1966. היו בה למשל ספרים של גרהם גרין וקולט.

'הסוחר מונציה' של שקספיר הוחרם בארצות הברית בכמה מקומות בגלל האנטישמיות העולה ממנו.

קצת אחרי שפורסם (1939) שרפו באוהיו כמה עותקים של 'ענבי זעם' של סטיינבק. הספר הוחרם מפני שהביע תפיסות חברתיות ופוליטיות שרבים לא אהבו. גם 'על עכברים ואנשים' שלו מופיע בהרבה רשימות אסורות בבתי ספר אמריקאיים.

'בשכבי גוועת' הנחשב לאחת מיצירות המופת של הספרות האמריקאית במאה ה-20, הוחרם מפני שהטיל ספק בקיומו של אלוהים, כמו גם מפני שהעלה את נושא ההפלות. כתב: ויליאם פוקנר.

וכמובן: 'ליידי צ'טרלי' של ד.ה.לורנס, שנחשב מאוד פרובוקטיבי כאשר פורסם לראשונה, בשנת 1928; 'לוליטה' של נבוקוב ו'מאדאם בוברי' של פלובר שהוחרם כבר בשנת 1857.

Stamp Soviet Union 1948 CPA 1246

'המניפסט הקומוניסטי' נשרף בהרבה מאוד מדינות קפיטליסטיות מאז פורסם בגלל תכניו הפוליטיים, משמעותם והשלכותיהם.

Animal Farm strip cartoon

'חוות החיות', ספר שמעלה על נס את חשיבותם של הדמוקרטיה וחופש הדיבור הוחרם בימי מלחמת העולם השנייה, כדי לא לפגוע בשיתוף הפעולה עם הרוסים. המחזה עפ"י הספר נאסר להצגה בקניה ב-1991 בשל ביקורתו על שחיתות של מנהיגים וכן, כעשר שנים מאוחר יותר, גם באיחוד הנסיכויות הערביות.

1984' הוחרם בברית המועצות מפני שנתפס כטקסט אנטי קומוניסטי ובארצות הברית מפני שבהקדמה היה טקסט קומוניסטי ברוחו…

הן הסובייטים והן הנאצים החרימו את 'הגלגול' של פרנץ קפקא כדקדנטי.

Voorpagina1938

'האמן ומרגריטה'/ 'השטן במוסקבה' של בולגקוב הוחרם ע"י השלטון הקומוניסטי ברוסיה כסאטירה נגדו.

ום אחד בחיי איוואן דניסוביץ' – של סולז'ניצין הוחרם גם הוא בברית המועצות. סולז'ניצין נשלח לגלות – נדמה לי לסיביר. גם 'המעגל הראשון' שלו הוחרם בברית המועצות מפני שתאר באופן שלילי ביותר את דמותו של סטלין.

'הקלות הבלתי נסבלת של הקיום' הוחרם בצ'כוסלובקיה בתקופת השלטון הקומוניסטי שם. הספר מתאר את חייהם של גבר ושתי נשים בפראג, 1968 והוא הוחרם בשל התיאורים המשולבים בו של החיים תחת השלטון הקומוניסטי.

'במערב אין כל חדש' של רמרק, ספר המתאר מפי חייל גרמני צעיר את החיים בחזית בימי מלחמת העולם הראשונה, הוחרם ע"י הנאצים מפני שהציג באור שלילי את הוורמכט.

For Whom The Bell Tolls trailer

בימי פרנקו הוחרם הספר 'למי צלצלו הפעמונים' של המינגווי בשל הדעות הפרו-רפובליקניות שהובעו בו. ספר זה הוגדר ע"י הניו-יורק טיימס כספר המשובח ביותר שכתב המינגווי.

באוסטרליה ובארצות הברית הוחרם תקופה מסויימת 'התפסן בשדה השיפון'. מורה אחד אפילו פוטר כי לימד את הספר את תלמידיו. סיפורו של הולדן קולפילד, המבולבל והמתוסכל (1951) זכה לכך בשל התייחסויות לנושא המין ובעיקר כיוון שנתפס כבלתי מוסרי.

The Wonderful Wizard of Oz, 011

'הקוסם מארץ עוץ' הוחרם בכמה ממדינות ארצות הברית בעיקר בגלל ערכים סוציאליסטיים שהיו בו – בתקופת המקרתיזם.

'חוג הסרטן' של הנרי מילר הוחרם ע"י רבים בארצות הברית (ולא רק שם??) בגלל שנתפס כספר רקוב, בשל תאורי הסקס הרבים.

Poster - Gone With the Wind 01

אפילו 'חלף עם הרוח 'הוחרם בשל שפה גזענית פוגעת. וכן, 'אוהל הדוד תום 'של הרייט ביצ'ר, בתקופת המלחמה בין מדינות הדרום למדינות הצפון (מלחמת האזרחים).

CC No 19 Huckleberry Finn

'הקלברי פין' של מארק טווין הוחרם כמה פעמים, מפני שהוא נתפס כספר שמאלני. בשנים האחרונות הוטחה בספר זה הרבה ביקורת מפני שמופיעה בו שוב ושוב המילה: כושי. זה רחוק מאוד מן  האמת שכן טויין היה אנטי גזעני ונגד העבדות. זה פשוט היה הביטוי המקובל באמצע המאה ה-19. טויין היה מיודד עם הארייט ביצ'ר סטו שהוגדרה ע"י לינקולן כאחד האנשים שתרמו רבות לשחרור השחורים מעבדות בדרום ארצות הברית.

'אל תיגע בזמיר' של הרפר לי, זוכה פרס פוליצר, עוסק בגזענות, אי צדק ומות התמימות במדינות הדרום של ארצות הברית. הנושא הגזעני העולה ממנו וכן התיאורים הסטריאוטיפים של השחורים, הביאו לצינזורו ולהרחקתו.

'חמדת' של טוני מוריסון (ספר המתאר את הסחר בעבדים) אמנם זכה בפרס פוליצר ומוריסון אף זכתה בפרס נובל, אך בכל זאת היו בתי-ספר בארצות הברית שסרבו ללמד את הספר בשל סגנונו ולשונו החריפה.

'בעל זבוב' של גולדינג הוחרם ע"י רבים בגלל גזענות, אלימות, מיניות.

גם 'לב המאפלייה' של ג'וזף קונראד הוחרם בהרבה מקומות בארצות הברית בגלל גזענות (הביטוי: כושי) ואלימות.

'מלכוד 22' של ג'וזף הלר – ספר סאטירי שכולו הומור שחור – הוחרם בכמה ממדינות ארצות הברית בשנות ה- 70 בשל לשונו.

'הצבע ארגמן' של אליס ווקר הוחרם בקליפורניה.

'מותו של סוכן' של הנרי מילר (גם הוא זוכה פרס פוליצר), הוחרם עם שאר יצירותיו בברית המועצות, אבל גם, חלקית בארצות הברית. המחזה תוקף את הנושא של החלום האמריקאי ואת החשיבה הקפיטליסטית.

'בית מטבחיים חמש' של קורט וונגוט הוחרם תקופה ארוכה בארצות הברית מפני שהוא ביטא ביקורת על צבא ארצות הברית בסוף ימי מלחמת העולם השנייה. במקום אחר החרימו את 'עריסת חתול' שלו.

'עולם חדש מופלא' של הקסלי הוחרם באירלנד בשל תיאורי סמים, מיניות והתאבדות. זאת על אף שהוא הוגדר ע"י הדיילי טלגרף כאחד הספרים החשובים ביותר שיצאו לאור. ואילו 'יוליסס' של ג'ויס הוחרם תקופה מסויימת באנגליה.

'התפוז המכני 'של בורג'ס הוחרם בבתי ספר אמריקאיים מפני שנתפס כבלתי מוסרי: יותר מדי מין אלים.

'קן הקוקיה' של קייסי תאר את החיים במחלקה הסגורה בבית חולים לחולי נפש. בשנות ה-70 וה-80 של המאה ה-20 הוא הוחרם בהרבה בתי-ספר מכיוון שהיתה בו פורנוגרפיה, הוא הביע תמיכה בהתנהגות קרימינלית וכן היתה בו אהדה ל"הומניזם חילוני".

ב-1980 התלוננה קבוצת הורים דתיים פונדמנטליסטים נגד בתי הספר היסודיים הציבוריים שסיפורים כמו סינדרלה, זהבה ושלושת הדובים פוגעים ברגשותיהם.

Tarzan of the Apes

ולהבדיל, היו שהתנגדו ל'טרזן מלך הקופים' של ביראוז מכיוון שהוא חי בחטא עם ג'יין.

Frankenstein engraved

'פרנקנשטיין'של מרי שלי הוחרם בארצות הברית מטעמים דתיים.

Salman Rushdie, Satanic Verses -1988- illegal Iranian edition

כמובן: סלמן רושדי – 'פסוקי השטן' וכן: 'פרספוליס של סאטרפי  ו'לא בלי בתי' – הוחרמו באירן. נדמה לי ש'לקרוא את לוליטה'. 'פסוקי השטן' הוחרמו גם בהודו.

HP - Harry Potter wordmark

בכמה מדינות בארצות הברית החרימו בהתחלה את 'הארי פוטר' הראשון (ואבן הפילוסופים). דתיים פונדמנטליסטיים החרימו גם את 'צופן דה וינצ'י' בגלל אי דיוקים שבו.

ספרי ילדים שהוחרמו:

שני ספרים של ג'ודי בלום: 'שמנונית' ו'שלך לנצח'. 'שלך לנצח' (1975) עוסק-שומו שמיים- בגלולה ו'שמנונית' (1972) מביא את סיפורה של לינדה, ילדה מיוחדת במינה אבל  בעלת משקל עודף (שמנה!) שסובלת מהתנכלויות. אגב, ג'ודי בלום מביאה בספר זה מחוויותיה האישיות ובכל זאת הספר עורר התנגדות.

של סילברסטיין הוחרם באופן חלקי בלבד. שניים מהשירים שמופיעים ב'אור בעליית הגג' עוררו עליו תרעומת. השיר הראשון הוא: "איך לא להצטרך לנגב צלחות" – לא השיר הכי מוצלח שלו… הוא מציע בו לשבור איזו צלחת כדי שלא יבקשו ממך שוב לשטוף כלים. היו שטענו שהשיר הזה מעודד נטייה להיות מבולגן וכן הוא מעודד אי ציתנות.

השיר השני הוא "אביגיל הקטנה והפוני היפיפה" – השיר מתאר את מותה של ילדה שההורים שלה לא הסכימו לקנות לה פוני.  ואולי היו עוד כמה שירים, אינני יודעת

'מלחמת השוקולד' של רוברט קרומייר, אחד מספרי הנוער הטובים שנכתבו במאה העשרים עוסק בתרבות של חבורות רחוב, יש בו לא מעט התייחסויות מיניות, אלימות ושפה נמוכה או בלתי מקובלת בספרות ("גיהינום", "ממזר", "בן זונה", "חרא" בולשיט, "הומו" וכו').

בספר 'הרייט המרגלת' של לואיז פיצ'גרלד אומרת המטפלת של הרייט שלפעמים אין ברירה וצריך לשקר. הספר הוחרם ע"י חלק מבתי-הספר מפני שהם ראו בו מתן היתר ועידוד לשקר. הם התעלמו מהמחיר שהרייט משלמת על-כך בהמשך. לדעתי זה ספר נהדר.

אין ספק שיש עוד ספרים רבים אך אני אסיים כאן.

שנה טובה, של בריאות ושמחה

דניה

הערה: כל האיורים בפוסט הזה לקוחים מויקישיתוף (Wikimedia Commons) ומפנים ישירות לדף הרלוונטי. לידיעה. סימה

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s