האמנם צירוף מקרים?

רגיל

להלן שני צירופי אירועים ששורשיהם נטועים בעולם הממשי,
אבל מה הוא העולם הממשי הזה?
המשמעות של צירופי הדברים נובעת דוקא מההבחנה במקריות המשונה וזו – אין לה שורשים בעולם הממשיmalka

מגזין בורדה ומלכת היופי של ירושלים

"את שמלת הכלולות שלה בחרה לונה בקפידה אחרי שעברה שוב ושוב בסבלנות אין קץ ובהתכוונות מרובה על עשרות רבות של מגזיני 'בורדה' שהוקדשו כולם לבגדי כלות" (שרית ישי-לוי, מלכת היופי של ירושלים, ע' 263).

נכון?

לא מדוייק. החתונה התקיימה ב-1946 ואילו מגזין האופנה בורדה, שהיה מקור ההשראה של האמהות שלנו ושל כל תופרות הסלון במחצית השנייה של המאה העשרים, התחיל לצאת לאור רק ב-1950. בורדה, בשמה המלא: Hubert Burda Media היא הוצאה לאור השייכת למשפחה גרמנית. החברה נוסדה ב-1898, אבל בשנות מלחמת העולם השנייה היא הקדישה עצמה להדפסת מפות עבור המטה הכללי של הצבא הגרמני. אני לא מצליחה – בינתיים – לאתר מידע על פעילות החברה בסיום מלחמת העולם, אבל החתונה (האומללה) של לונה היתה לפני שהם פרצו לתודעת כל נשות העולם עם המגזין הנ"ל.

הספר מלכת היופי של ירושלים עמוס פריטי מידע זעירים שכאלה. שמות של בתי קפה בירושלים ובתל-אביב, בתי קולנוע, רחובות, חפצים, מודעות, סיסמאות, מאכלים… לא בדקתי את הדיוק ההסטורי וגם אין לו חשיבות. בספר זה עושה את העבודה.

אבל —

בדיוק ביום בו ערכתי כמה שינויים והרחבות לערך בורדה בוויקיפדיה קראתי בספר את הקטע המצוטט למעלה. באותו יום "נתקלתי" בבורדה פעמיים, אחרי ששנים רבות היא בכלל לא חלפה במחשבותי.

חג הקורבן ויום כיפור

אח שלו, בחייאת ... תאכלו עוף!

אח שלו, בחייאת … תאכלו עוף!

השנה חג הקורבן ויום כיפור חלים באותו היום בדיוק.

מתוך ויקיפדיה:

חג הקורבן (ערבית: عيد الأضحى, תעתיק מדויק: עִיד אלְאַצְ'חא), המכונה גם "החג הגדול", הוא חג מוסלמי המציין את המועד לקיום החג', העלייה לרגל למכה …עיקרו הקרבת טלה כקורבן והכנת בשרו למאכל בסעודת החג או כתרומה לעניים.

יום הכיפורים (מכונה בלשון הדיבור יום כיפור או בקצרה כיפור) הוא חג מקראי ואחד ממועדי ישראל. יום זה נחשב ביהדות לאחד הימים המקודשים ביותר בלוח השנה העברי, ובאופן פופולרי נחשב ליום "המקודש ביותר"… מצוות היום: צום, תפילה והימנעות ממלאכה…

השנה בדיוק באותו היום האיסלם מצווה על הקרבת קורבנות והיהדות מצווה לצום. מבחינתי האישית שתי המצוות האלה לא רלוונטיות, אבל בכל זאת מוזרה בעיני עובדת ה"התנגשות" של שני המנהגים המקודשים ביותר האלה באותו היום ודוקא השנה.

חשיבה מעורפלת

לקבוצת חשיבה חדה בפייסבוק יש תשובה חד משמעית: אכן, צירוף מקרים.

אני נוטה מעת לעת לחשיבה מעורפלת.

מודעות פרסומת

»

  1. כשאמא שלי סיימה לחנך את כיתת "ארז" היא קיבלה מההורים (המבינים) מנוי ל-RAKAM, אז הבנתי ששלטון היחיד של בורדה בעולם הסריגה התערער.
    יום הכיפור נקרא גם "החג" במשמעות מקבילה לזו של "החג הגדול". לפי מה ששמעתי, אך לא בדקתי, תאריכי שני החגים מצטלבים כל 33 שנים. אפשר לחפש כאן סמליות, אבל עדיף להתבסס על המתמטיקה של לוח השנה הירחי של המוסלמים והשמשי-ירחי של היהודים. המקריות היא שזה נופל דווקא בשנה כל-כך טעונה. אבל גם מטען האיבה והגזענות בשנה זו הוא לא בהכרח מקרי. אני מקווה שבעוד 33 שנים יצום זאב עם כבש, אבל נראה לי שהסיכוי שבאותה שנה יהיה לי כבר נכד בצבא גבוה יותר.

    • רונן תודה על תגובתך היפה. רציתי לספר ששלחתי קישור לקבוצת חשיבה חדה בפייסבוק וההפניה לא הופיעה בדף שלהם. אני מבינה שהם מתגוננים מפני מידע שמערער את חדות חשיבתם. חבל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s