מה הסיפור שלך, פרופסור עומר מואב?!

רגיל

כמה הערות בתשובה למאמר פרופ' עומר מואב: "הסדרה 'מגש הכסף' פשוט נוראית, היא דוחפת את הציבור כאן לרחובות – בדרישות הזויות ומזיקות"BIZPORTAL ראיון עצבני גיא ארז | 10/11/2015

tinyurl.com/q3zgf65

בקצרה – פשוט קרא את התשובה של דינה (144):

דינה רנקביץ 14/11/2015 16:42מגישי הסדרה אינם כלכלנים!

הטענה שמגישי הסדרה אינם כלכלנים מקצועיים היא לכל הפחות מטעה. כלכלנים מקצועיים הם אלה שהביאו עלינו את המשבר האחרון. הם אלה שניהלו את כלכלת העולם עד כה. ולאן הגענו?

ובאריכות – להלן ציטוט מדבריך:

הבעיה היא שסדרה כמו 'מגש הכסף' מעוררת את המודעות, וזה מצוין, אבל היא לוחצת את הציבור לפעול בכיוונים הרסניים.

לא הבנתי מה הכיוונים ההרסניים. כנראה שטרם פירטת. אבל מצבנו הנוכחי מלמדנו כי כלכלנים ומדינאים כבר מזמן פנו ל"כיוונים הרסניים" משלהם ויצרו כאן חברה קרועת-פערים ומסוכסכת, שאזרחיה איבדו תקוותם, שרבים ממנהיגיה מושחתים ושסביבתה מוזנחת. אתה חושש שעכשיו אנחנו, הציבור, נתחיל לפעול באופן בלתי מבוקר, בניגוד להשקפתך וחלילה, כמו הבארון מינכאוזן, נפעל לחילוץ עצמנו מהבוץ.

כמה מפריטי המידע שמסרת אינם מדוייקים

חברת הרכבת בדנמרק היא פרטית  – לא מדוייק. חברת הרכבת בדנמרק  הנה ציבורית והבעלים שלה הוא משרד התחבורה הדני.

מקור המידע: About DSB

בתי הספר בשוודיה פרטיים – לא מדוייק. החינוך בשוודיה הוא ממלכתי, תוכנית הלימודים מחייבת ובתי הספר נתונים לפיקוח של הרשויות המקומיות. החינוך ממומן על ידי מיסים של התושבים. כל התלמידים השוודים מקבלים ארוחת צהרים חינמית. יש הקפדה יתרה על שיוויון במערכת החינוך.

אכן בשנות ה-90 חלה רפורמה שבעקבותיה כחמישית מבתי הספר הפכו עצמאים ובעלי תוכניות לימוד ייחודיות בכפוף לאישור של משרד החינוך. יש אפשרות לקבל תרומות אבל אין תשלומי הורים.

מקור המידע (בין השאר): FREE EDUCATION FROM AGE 6 TO 19

כמה מהקביעות שלך הן כלכלת שוק "מנגנונית" ולא אנושית

כשמבינים את המנגנון הכלכלי –  לעצור מנגנון כדי ליצור עבודות זה שטות כלכלית […]

צריך להיות כלכלן שלא רואה אנשים ממטר בשביל ההתפלפלות הזאת. אבל הי! פרופסור! כאן ברחוב  זה הפוך.

הרי לך דוגמה ליבוא: חנויות הנעליים בתחנה המרכזית בתל-אביב. לאיזה צורך אמיתי המקום הזה מהווה תשובה? האם הנעליים האלה נחוצות למישהו? האם הן מיובאות כיוון שיש להן ביקוש? לא. אין ביקוש ואין בהן כל צורך ומי שמבלים שם את חייהם לא נראים מאושרים. לא הקונים ולא המוכרים. את מי משרתות החנויות האלה? את המנגנון הכלכלי כמובן.

2015-05-20 15.40.47

חנויות הנעליים בתחנה המרכזית בתל-אביב. נחוצות ל"מנגנון הכלכלי" ולא לבני אדם.

ומי אישר בניית קניון ענק בנהריה ולאיזה צורך? האם חסרי  חנויות בגדים אנחנו? את מי מעשיר הקניון הזה – את המנגנון הכלכלי, מר מואב! ולמי גורם הקניון הזה נזק? לסביבה, לתחבורה, לבעלי החנויות והעסקים הקטנים – לבני אדם, אדוני הפרופסור!

אנשים, משפחות, בני נוער, חברה מתוקנת עדיף לה לייצר, לשתף פעולה בעשייה, להבין באמת במה אנחנו עוסקים ולאיזה צורך. מי שעדיף לו שנשוטט בחנויות הבגדים ובמרכולים, מי שדוחף אותנו לרכוש עוד ועוד בגדים ולאכול כמו באמריקה הם בעלי הממון והמפרסמים.

היבוא המטורף והדחיפה לצריכה עודפת הם תולדה של מנגנון כלכלי שאין לו קשר לצרכים האמיתיים של בני האדם. מי ש"לוחץ את הציבור לפעול בכיוונים הרסניים" הם מומחי הכלכלה, המפרסמים, המנהיגים שמצליחים לשטות בנו ולפמפם את המנגנון הזה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s